Početna strana > Hronika > Sećanje na žrtve bombardovanja RTS
Hronika

Sećanje na žrtve bombardovanja RTS

PDF Štampa El. pošta
subota, 23. april 2011.

Paljenjem sveća i polaganjem venaca u 2 sata i šest minuta, porodice, kolege i prijatelji odali poštu radnicima RTS-a koji su poginuli u bombardovanju, u noći između 22. i 23. aprila 1999. godine. U napadu NATO-a stradalo je 16 naših kolega.

Noćas u 2 sata i šest minuta navršilo se 12 godina od pogibije 16 radnika Radio-televizije Srbije, 23. aprila 1999. godine, kada je NATO bombardovao RTS sa dva razorna projektila.

Porodice, kolege i prijatelji poginulih zapalili su sveće i položili cveće kod spomenika "Zašto" u Aberdarevoj ulici, koji je podignut u znak sećanja na poginule radnike. 

"Spomenik 'Zašto?' stoji ovde ispred nas. Isto je pitanje, a odgovora nema", rekao je na komemoraciji predstavnik porodica Miroslav Medić. Njegov brat Siniša bio je jedan od šesnaestoro poginulih civila u vazdušnom napadu NATO.

Poštu stradalima odali su i generalni direkor RTS-a Aleksandar Tijanić i predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović.

U napadu NATO-a, u noći između 22. i 23. aprila, poginuli su: Jelica Munitlak (27), šminker, Ksenija Banković (27), video-mikser, Darko Stoimenovski (25), tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović (26), tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27), radnik obezbeđenja, Dragan Tasić (29), električar, Aleksandar Deletić (30), kamerman, Slaviša Stevanović (32), tehničar, Siniša Medić (32), dizajner programa, Ivan Stukalo (33), tehničar, Dejan Marković (39), radnik obezbeđenja, Milan Joksimović (47), radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović (50), tehničar u masteru, Milovan Janković (59), precizni mehaničar, Tomislav Mitrović (61), režiser programa i Slobodan Jontić (54), monter.

Dragoljub Milanović, koji je bio direktor RTS-a u vreme bombardovanja, 2002. godine je osuđen na deset godina zatvora, jer nije izvršio naređenje da ljude i tehniku premesti na sigurno mesto.

Porodice poginulih su početkom ove sedmice ponovo ukazale na neophodnost obnove i proširenje postupka, kako bi se utvrdila potpuna odgovornost za taj zločin.

Udruženje novinara Srbiji i Sindikat novinara Srbije zatražili su od Međunarodne federacije novinara da se 23. april obeležava kao dan sećanja na sve ubijene u medijima, koji su proglašeni za vojni cilj.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner